8 listopada odbyły się kolejne zawody sportowe klas 1-3 naszej szkoły o zdobycie "Pluszowego Misia".Emocje i w tym roku były olbrzymie. Zarówno zawodnicy, jak i kibice zasłużyli na medale!
Archiwum Aktualności
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie
Dni Patrona
Od 4-7 listopada w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się pierwsze obchody Dnia Patrona. Od zeszłego roku szkoła nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie.
W ramach obchodów uczniowie uczestniczyli w wielu wydarzeniach związanych z dwukrotną noblistką, m.in.:brali udział w grze miejskiej, konkursach plastycznych i historycznym oraz mogli sprawdzić swoją wiedzę w stacjach dydaktycznych. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się specjalnie przygotowana foto-budka.
Obchody Dni Patrona zakończyliśmy uczestnictwem w przedstawieniu poświęconemu noblistce.6Beata Jurgielska
Dzieciaki sadzeniaki
Dzieci z kl. 2e kontynuują warsztatową przygodę. Tym razem wybraliśmy się do Leroy Merlin w Bydgoszczy, gdzie uczestniczyliśmy w warsztatach przyrodniczych. Dzieci samodzielnie przesadzały rośliny doniczkowe, które zabrały do domu i dalej je pielęgnują. Wszystkie okazały się wspaniałymi ,, Dzieciakami sadzeniakami" i otrzymały Dyplomy.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
18W tym roku w naszej szkole 11 października obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia członkowie SU rozdawali nauczycielom oraz pracownikom administracji drobne upominki: kolorowe szyszki - ludziki i jabłka z sentencjami. Przez cały dzień włączana była muzyka, a podczas przerw można było potańczyć i podszkolić belgijkę, którą uroczyście odtańczono na 15-minutowej przerwie.
Raz jeszcze – WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM I PRACOWNIKOM NIEPEDAGOGICZNYM życzymy udanego roku szkolnego!
Patrycja Kołpak - Kasperska
W rodzinie siła – śladami bł. Czesława Jóźwiaka
22 października 2019 roku w Soleckim Centrum Kultury odbyła się konferencja zatytułowana „W rodzinie siła – śladami bł. Czesława Jóźwiaka”. Organizatorami konferencji były Szkoła Podstawowa nr 4 oraz Stowarzyszenie Rozwoju Solca Kujawskiego. Swoją obecnością uświetnili uroczystość znamienici goście oraz zaproszeni prelegenci: Ks. Jarosław Wąsowicz, Grażyna Rochna-Woźniak z małżonkiem, Joanna Kożyczak.
Goście zapoznali się z historią przygotowania konferencji, wydarzeń ją poprzedzających oraz jej inicjatorkami: paniami Alicją Żaguń oraz Elżbietą Wysocką ze Stowarzyszenia Rozwoju Solca Kujawskiego. Wczesną wiosną 2019 roku wystąpiły z propozycją zorganizowania konferencji na temat bł. Czesława Jóźwiaka. Rozpoczęto wspólną pracę, której owocem w minionym roku szkolnym był rajd do wsi Łażyn - miejsca, w którym urodził się bł. Czesław Jóźwiak. Uczestniczyły w nim pomysłodawczynie, dyrekcja oraz miłośnicy pieszych wędrówek. Przeprowadzony został także konkurs literacki pt. „Czy wartości widoczne w życiu bł. Czesława Jóźwiaka są aktualne dzisiaj?” Laureatami konkursu, rozstrzygniętego już w czerwcu, zostali absolwenci SP4: Jakub Bednarek, Mateusz Zboracki oraz Martyna Przybylska.
We wrześniu, pod opieką Jolanty Szubskiej - Rydel oraz Anety Kałamarskiej, odbywały się próby do przedstawienia pt. „Poznańska Piątka” z udziałem klasy 7e i kółka historycznego. Jego treść przybliżyła historię bł. Czesława i jego przyjaciół ze słynnej „poznańskiej piątki”. Znaczenie rodziny w ich życiu, a także wierności najwyższym wartościom, jakimi są: Bóg, Honor, Ojczyzna. Podczas uroczystości wystąpili uczniowie naszej szkoły, kształcący swoje umiejętności również w Szkole Muzycznej: Piotra Kaczana, Antoniego Kaczana oraz Oliwiera Paczkowskiego.
Następnie głos zabrali zaproszeni prelegenci. Pierwszy wystąpił ks. dr Jarosław Wąsowicz, salezjanin, historyk i socjolog, który przybliży historię bł. Czesława Jóźwiaka, jego dzieciństwo i młodość, okoliczności śmierci i wyniesienia na ołtarze. Nadmienić trzeba, że konferencja ta przypadła na wspomnienie św. Jana Pawła II. Ten wielki papież w 1999 r. beatyfikował „poznańską piatkę”. Kolejny wykład poprowadziła mgr Joanna Kożyczak, socjolog i pedagog, nauczyciel historii. Przedstawiła obraz rodziny na przestrzeni wieków, ukazując przy tym jej podstawowe znaczenie dla społeczeństwa. Następnie nakreśliła obraz współczesnej rodziny, wskazując na jej zagrożenia. Prelegentka ukazała również obraz rodziny, z której także dzisiaj można czerpać siłę. Jak wielka to siła, przedstawiła nam mgr Grażyna Rochna-Woźniak, poetka, nauczyciel bibliotekarz w Zespole Szkół nr 1, solecka druhna harcerska. Wraz ze swoim mężem Mirosławem Woźniakiem przedstawili te aspekty historii ich rodziny, które wskazują na wielkie znaczenie relacji przepełnionych miłością do bliskich i do Ojczyzny, a także pokazali różne aspekty działalności harcerskiej.Konferencji towarzyszył również konkurs plastyczny zorganizowany przez panią Ewę Sobolewską. Laureatami zostali: Kajetan Wójtewicz, Patrycja Kujawińska, Gabriela Rzętkowska. Na koniec zaproszono wszystkich gości do obejrzenia wystawy prac plastycznych przygotowanych przez młodych artystów naszej szkoły.
Izabela Wiśniewska
4
Koło Caritas
W ramach przygotowań do Uroczystości Wszystkich Świętych grupa uczniów ze Szkolnego Koła Caritas udała się na cmentarz, aby posprzątac groby.
Dzień Edukacji Narodowej
Inscenizacja z życzeniami dla nauczycieli klas 1-3 z okazji Dnia Edukacji Narodowej przygotowana przez kółko teatralne.
3
Dzień Papieski
16 października obchodziliśmy w szkole XIX Dzień Papieski pod hasłem "Wstańcie, chodźmy". Z tej okazji złożyliśmy wraz z klasą V g wiązankę kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II
ŚWIĘTO LATAWCA
1219 października odbył się po raz kolejny konkurs latawca i konkurs plastyczny „pobujaj w obłokach” zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 4, Dom Harcerza i Hufiec ZHP w Solcu Kujawskim. Impreza odbyła się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Bydgoszczy i Burmistrza Solca Kujawskiego. W konkursie latawców oceniano rozwiązania konstrukcyjne, estetykę wykonania i wysokość lotu. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody, a zwycięzcy również pamiątkowe dyplomy .W konkursie plastycznym uczestnicy wykonywali prace dowolną techniką, wykorzystując swoją wyobraźnię i zdolności. Najlepsze prace nagrodzono dyplomami i upominkami. Po konkursie wszyscy uczestnicy miło spędzili czas przy wspólnym ognisku. Wszystkie nagrody, materiały do konkursu plastycznego zostały ufundowane przez Starostwo Powiatu Bydgoskiego i Burmistrza Solca Kujawskiego.
Światowy dzień tabliczki mnożenia
W pierwszym tygodniu października przyłączyliśmy się jako szkoła do akcji „Światowy dzień tabliczki mnożenia”. Przez cały tydzień trwały przygotowywania, podczas których dzieci przypominały sobie tabliczkę mnożenia w trakcie „matematycznych spacerów” po szkole. Została ona udekorowana plakatami, jak również planszami pozwalającymi sprawdzić matematyczne umiejętności.
4 października, miało miejsce najważniejsze wydarzenie- sprawdzenie „tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Nauczyciele matematyki oraz edukacji wczesnoszkolnej przeprowadzili akcję w klasach, z którymi mieli zajęcia.
Uczniowie również mieli szansę zostać egzaminatorami i sprawdza
znajomość tabliczki mnożenia wśród dorosłych – egzaminowali m.in. własnych rodziców, rodzeństwo, jak również dyrektora szkoły.
Akcja okazała się świetną zabawą, pozwoliła wyłonić spośród uczniów ekspertów tabliczki mnożenia. Najlepsi zostali nagrodzeni certyfikatami mistrza oraz naklejkami przypominającymi medale.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego klasy 7-8
1WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO klasy 7-8
Dnia 3 października 2019 roku w budynku B odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Liczba osób uprawnionych do głosowania – 205, liczba wyborców, którym wydano karty do głosowania – 179, liczba oddanych głosów – 179, liczba głosów nieważnych – 6. Po przeliczeniu głosów przez Szkolną Komisję Wyborczą w składzie: Inez Przybyszewska, Natalia Bambrowicz i Gabrysia Rzętkowska wyłoniono następujących kandydatów:
- Przewodniczący SU – Kacper Frymarkiewicz
- Z- ca przewodniczącego – Joanna Mruk
- Sekretarz – Zuzanna Walichniewicz
Jednocześnie przeprowadzono wybory opiekunów Samorządu Uczniowskiego i zostali nimi:
- Patrycja Kołpak – Kasperska
- Adam Michalak
- Aleksandra Anuszkiewicz
GRATULUJEMY I ŻYCZYMY OWOCNEJ WSPÓŁPRACY :)
Zbiórka kasztanów
Przekazanie kasztanów zebranych przez uczniów SP4 przeznaczonych na dokarmianie leśnych zwierząt zimą.
Kromka chleba dla sąsiada
20 września 24 uczniów ze Szkolnego Koła Caritas uczestniczyło w ogólnopolskiej zbiórce żywności, w ramach akcji Kromka chleba dla sąsiada. W ciągu 3 godzin, dzięki hojności mieszkańców naszego miasta oraz uprzejmości pracowników sklepu Biedronka, zebrano ponad 100 kg żywności przeznaczonej dla osób potrzebujących pomocy.
Podziękowania od Księcia Harry'ego i Księżnej Meghan
W ubiegłym roku szkolnym w maju grupa uczniów z klasy 5a wysłała gratulacje do Księcia Harry'ego i jego żony Meghan z okazji narodzin ich pierwszego dziecka – Archiego. Laura Kayzer wykonała kartkę, na której pod gratulacjami podpisali się uczniowie z jej grupy językowej.
W wakacje dotarły do szkoły podziękowania od Księcia i Księżnej Sussex wraz z ich rodzinną fotografią, które zamieszczamy poniżej.
Sprzątanie Świata 2019
#sprzątaMy
Po raz kolejny nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Sprzątania Świata. W piątek, 20 września, uczniowie soleckich szkół ruszyli do pobliskich lasków i parku, żeby przekonać się, jak wyglądają tereny leśne
i co ludzie w lasach zostawiają, ale przede wszystkim po to, aby pozostawić za sobą czysty las. Uczniowie soleckiej Czwórki sprzątali głównie tereny od cmentarza w stronę Białej Góry. Okazało się, że takie akcje są potrzebne, ponieważ ludzie w dalszym ciągu robią sobie z lasu wysypisko. Oprócz "zwykłych" śmieci można stamtąd przynieść stary telewizor czy wannę, a także odpady budowlane. Dzień szkolnym sprzątaniu do akcji przystąpili też dorośli mieszkańcy Osiedla Staromiejskiego, którzy w minioną sobotę ochoczo zabrali się za sprzątanie miasta.
Do tegorocznej akcji sprzątania lasów inicjowanej przez Lasy Państwowe pod hasłem "sprzątaMy" włączyła się również para prezydencka, która na Mazowszu zachęcała do pozostawiania lasów w czystości. Wielu uczestników akcji w tym roku namawiało, aby każdy, kto spaceruje po lesie, wziął ze sobą worek i posprzątał kilka śmieci. Przyroda wtedy trochę odetchnie, a i ludziom przyjemniej będzie spędzać czas na łonie natury.