• Psycholog

• Psycholog szkolny mgr Zuzanna Nowik dyżuruje:

11:30-15.00
          15.00-16.00 konsultacje

8.50-14.20-12:30

PSYCHOLOG SZKOLNY ZAJMUJE SIĘ

1. Uczniem, który:

• Ma trudności w szkole - z nauką lub w kontaktach społecznych.
          • Doświadcza trudności emocjonalnych- utrudniających mu prawidłowe funkcjonowanie.
          • Chciałby więcej o sobie się dowiedzieć.
          • Chciałby zwiększyć efektywność pamięci, kreatywności, koncentracji uwagi, asertywności, komunikacji itd.

2. Rodzicami którzy:

• Nie rozumieją co się dzieje z dzieckiem i chcieliby to zmienić.
          • Zauważają trudności, blokady które, które utrudniają prawidłowe funkcjonowanie dziecka w szkole.
          • Doświadczają trudności rodzinnych, a przez to dziecko gorzej funkcjonuje w szkole.
          • Potrzebują wsparcia w procesie wychowania, w sytuacjach trudnych wychowawczo i losowo ( kierowanie do specjalistów zajmujących się konfliktami małżeńskimi, terapią rodzin, leczeniem - w zależności od potrzeb).

3. Nauczycielami:

• Doświadczającymi trudności z uczniem, rodzicami.
          • Prowadzi wywiad środowiskowy.
          • Potrzebującymi konsultacji w celu ustalenia optymalnych sposobów oddziaływań.
          • Szukają nowych form pomocy mających swoje swe źródło w psychologii.

JAK PRACUJE PSYCHOLOG SZKOLNY

• Słucha, obserwuje, prowadzi rozmowę, wywiad.
          • Prowadzi indywidualne zajęcia o charakterze terapeutycznym z uczniem, rodzicami, rodzinami.
          • Prowadzi wstępne badania psychologiczne (test, kwestionariusz, techniki projekcyjne), pomocniczo, wskazujące obszar trudności.
          • Diagnozuje potencjalne możliwości dziecka.
          • Analizuje przyczyny niepowodzeń szkolnych oraz negatywnego zachowania ucznia.
          • Zajmuje się działaniami profilaktycznymi w celu zapobiegania pojawianiu się problemów.
          • Wspomaga i współpracuje z rodzicami w zakresie zagadnień wychowawczych (psychoedukacja, z elementami poradnictwa – w zależności od zgłaszanych potrzeb).
          • Udziela informacji zwrotnych na temat przebiegu pracy z dzieckiem, ukierunkowywanie oddziaływań rodzicielskich.
          • Współpracuje z instytucjami wspomagającymi pracę szkoły i rodziny (PPP, WPZP, MOPS, fundacje i inne).
          • Organizuje warsztaty mających na celu m.in. rozwój umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, kreowanie postawy asertywnej.
          • W razie potrzeby prowadzi mediacje.
          • Uświadamia mechanizmy działania, podpowiada jak można lub jak można coś zmienić, ale NIE ZMIENIAnikogo (za zmianę odpowiedzialna jest osoba zgłaszająca się do psychologa).
          • Nie prowadzi terapii długoterminowej  w razie potrzeby wskazuje miejsce, gdzie można szukać dalszej pomocy.

·         Dziecko uczęszcza do psychologa szkolnego za zgodą i wiedzą rodzica.

Praca nad rozwiązaniem trudności, która dotyka dziecka jest tym efektywniejsza im bardziej współpracujący i zaangażowani są rodzice.

Jeśli coś działa, rób tego więcej.
          Jeśli coś nie działa, rób coś innego.
          Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj.
          Nie komplikuj. Życie jest naprawdę proste