• Logopeda

• Drodzy Rodzice!

Rozwój mowy jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Jest to proces długotrwały i przebiega w indywidualnym tempie. Dziecko przekraczając próg pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo oraz budować wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym
          i logicznym. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie w nabywaniu podstawowych umiejętności szkolnych: czytania, pisania, wypowiadania się. Trudności
          w komunikacji werbalnej rzutują negatywnie na ogólny rozwój dziecka
          i odzwierciedlają się w dysfunkcjach psychicznych, emocjonalnych, intelektualnych oraz w interakcjach z innymi ludźmi. Bardzo ważne jest wczesne podjęcie działań terapeutycznych oraz współpracy z logopedą. Tylko wówczas, gdy współpraca ta ma miejsce – terapia przynosi rezultaty. Jeżeli dziecko ma kłopoty logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia
          u specjalisty. Konieczna jest Wasza aktywna pomoc.

Zapraszam do jak najczęstszych kontaktów podczas konsultacji i zebrań
          z Rodzicami.

GODZINY PRACY LOGOPEDY

8.00-8.45

Zakres działań logopedy:

1. Przeprowadzenie badań przesiewowych służących wyłonieniu dzieci z zaburzeniami mowy(odbywają się we wrześniu);

2. Organizowanie pomocy logopedycznej;

3. Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej;

4. Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji.

5. Wspieranie działań wychowawczych oraz profilaktycznych nauczycieli;

6. Prowadzenie zeszytów do zajęć logopedycznych z zaleceniami do utrwalania w domu.

Z zajęć logopedycznych korzystają głównie dzieci z klas wychowania przedszkolnego, uczniowie klas I – IV oraz uczniowie mający zalecenia poradni psychologiczno – pedagogicznej. Co roku, we wrześniu odbywają się przesiewowe badania logopedyczne, w wyniku których uczniowie są kwalifikowani do zajęć logopedycznych. Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z dyslalią: sygmatyzmem, rotacyzmem, kappacyzmem, lambdacyzmem, jąkaniem, wymową bezdźwięczną, opóźnieniem rozwoju mowy.

Gabinet logopedyczny jest nowocześnie wyposażony. Proces korygowania wymowy wspomagany jest różnorodnymi programami multimedialnymi do terapii logopedycznej. Wśród nich znajdują się również takie, które pomagają w likwidowaniu zaburzeń dysleksji i dysortografii.

REGULAMIN UCZĘSZCZANIA NA ZAJĘCIA TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W SOLCU KUJAWSKIM

1. Zajęcia o charakterze terapeutycznym są formą udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole.

2. Zajęcia logopedyczne są prowadzone przez wykwalifikowanego logopedę
            z przygotowaniem pedagogicznym.

3. Udział w zajęciach logopedycznych jest dobrowolny. Rodzic na piśmie wyraża zgodę na uczestniczenie dziecka, bądź nie wyraża takiej zgody.

4. W zajęciach uczestniczą dzieci, potrzebujący terapii logopedycznej, zakwalifikowane przez logopedę szkolnego na podstawie wyników uzyskanych z badań przesiewowych.

5. Czas trwania zajęć logopedycznych jest dostosowany do potrzeb oraz indywidualnych możliwości dziecka. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach do 4 osób.

6. W zajęciach mogą brać udział jedynie dzieci zdrowe (bez kataru, kaszlu, gorączki, chorób zakaźnych, itp.).

7. Rodzice są zobowiązani do systematycznego kontaktu z logopedą – przynajmniej 1 raz w semestrze.

8. Rodzice są zobowiązani do dopilnowania, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia logopedyczne, a także było do nich przygotowane.

9. W razie trzykrotnej nieobecności ucznia pod rząd i braku informacji do prowadzącego zajęcia o przyczynach nieobecności uczeń zostaje skreślony z listy.

10. Rodzice są zobowiązani do konsekwentnego stosowania się do zaleceń logopedy oraz systematycznego utrwalania ćwiczeń w domu.

11. Rodzic może w formie pisemnej zrezygnować z zajęć logopedycznych.

12. Dziecko jest zobowiązane do przynoszenia zeszytu na każde zajęcia.

13. Wszystkie wskazówki dotyczące prac domowych i postępów terapii będą przekazywane ustnie lub pisemnie w zeszycie logopedycznym.

14. Zakończenie terapii nastąpi w momencie opanowania materiału programowego niezbędnego do korekty rozpoznanej wady wymowy lub
            w sytuacji nieprzestrzegania warunków niniejszego regulaminu.