Logopeda
Drodzy Rodzice!
Rozwój mowy jest jedną z najważniejszych umiejętności, jaką zdobywa dziecko. Jest to proces długotrwały i przebiega w indywidualnym tempie. Dziecko przekraczając próg pierwszej klasy powinno wymawiać wszystkie głoski prawidłowo oraz budować wypowiedzi poprawne pod względem gramatycznym
i logicznym. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie w nabywaniu podstawowych umiejętności szkolnych: czytania, pisania, wypowiadania się. Trudności
w komunikacji werbalnej rzutują negatywnie na ogólny rozwój dziecka
i odzwierciedlają się w dysfunkcjach psychicznych, emocjonalnych, intelektualnych oraz w interakcjach z innymi ludźmi. Bardzo ważne jest wczesne podjęcie działań terapeutycznych oraz współpracy z logopedą. Tylko wówczas, gdy współpraca ta ma miejsce – terapia przynosi rezultaty. Jeżeli dziecko ma kłopoty logopedyczne, pamiętajcie, że nie wystarczą same ćwiczenia
u specjalisty. Konieczna jest Wasza aktywna pomoc.Zapraszam do jak najczęstszych kontaktów podczas konsultacji i zebrań
z Rodzicami.poniedziałek
wtorek
środa
czwartek
piątekGODZINY PRACY LOGOPEDY
Poniedziałek
8.00-8.45
9.40- 14.00Wtorek
8.00 - 10.25
11.30 - 14.00
Środa
9.40- 13.40
Czwartek
8.00 - 11.20
12.30 - 14.10Piątek
8.00 - 11.00
Zakres działań logopedy:
-
Przeprowadzenie badań przesiewowych służących wyłonieniu dzieci z zaburzeniami mowy(odbywają się we wrześniu);
-
Organizowanie pomocy logopedycznej;
-
Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej;
-
Podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji.
-
Wspieranie działań wychowawczych oraz profilaktycznych nauczycieli;
-
Prowadzenie zeszytów do zajęć logopedycznych z zaleceniami do utrwalania w domu.
Z zajęć logopedycznych korzystają głównie dzieci z klas wychowania przedszkolnego, uczniowie klas I – IV oraz uczniowie mający zalecenia poradni psychologiczno – pedagogicznej. Co roku, we wrześniu odbywają się przesiewowe badania logopedyczne, w wyniku których uczniowie są kwalifikowani do zajęć logopedycznych. Opieką logopedyczną objęci są uczniowie z dyslalią: sygmatyzmem, rotacyzmem, kappacyzmem, lambdacyzmem, jąkaniem, wymową bezdźwięczną, opóźnieniem rozwoju mowy.
Gabinet logopedyczny jest nowocześnie wyposażony. Proces korygowania wymowy wspomagany jest różnorodnymi programami multimedialnymi do terapii logopedycznej. Wśród nich znajdują się również takie, które pomagają w likwidowaniu zaburzeń dysleksji i dysortografii.
REGULAMIN UCZĘSZCZANIA NA ZAJĘCIA TERAPII LOGOPEDYCZNEJ W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 4 W SOLCU KUJAWSKIM
-
Zajęcia o charakterze terapeutycznym są formą udzielania uczniowi pomocy psychologiczno- pedagogicznej w szkole.
-
Zajęcia logopedyczne są prowadzone przez wykwalifikowanego logopedę
z przygotowaniem pedagogicznym. -
Udział w zajęciach logopedycznych jest dobrowolny. Rodzic na piśmie wyraża zgodę na uczestniczenie dziecka, bądź nie wyraża takiej zgody.
-
W zajęciach uczestniczą dzieci, potrzebujący terapii logopedycznej, zakwalifikowane przez logopedę szkolnego na podstawie wyników uzyskanych z badań przesiewowych.
-
Czas trwania zajęć logopedycznych jest dostosowany do potrzeb oraz indywidualnych możliwości dziecka. Zajęcia prowadzone są indywidualnie lub w grupach do 4 osób.
-
W zajęciach mogą brać udział jedynie dzieci zdrowe (bez kataru, kaszlu, gorączki, chorób zakaźnych, itp.).
-
Rodzice są zobowiązani do systematycznego kontaktu z logopedą – przynajmniej 1 raz w semestrze.
-
Rodzice są zobowiązani do dopilnowania, aby dziecko systematycznie uczęszczało na zajęcia logopedyczne, a także było do nich przygotowane.
-
W razie trzykrotnej nieobecności ucznia pod rząd i braku informacji do prowadzącego zajęcia o przyczynach nieobecności uczeń zostaje skreślony z listy.
-
Rodzice są zobowiązani do konsekwentnego stosowania się do zaleceń logopedy oraz systematycznego utrwalania ćwiczeń w domu.
-
Rodzic może w formie pisemnej zrezygnować z zajęć logopedycznych.
-
Dziecko jest zobowiązane do przynoszenia zeszytu na każde zajęcia.
-
Wszystkie wskazówki dotyczące prac domowych i postępów terapii będą przekazywane ustnie lub pisemnie w zeszycie logopedycznym.
-
Zakończenie terapii nastąpi w momencie opanowania materiału programowego niezbędnego do korekty rozpoznanej wady wymowy lub
w sytuacji nieprzestrzegania warunków niniejszego regulaminu.
-