• Laboratoria przyszłości

• Szkoła Podstawowa nr 4 w Solcu Kujawskim wzięła udział w Programie Laboratoria Przyszłości realizowanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Pełen zakres wyposażenia możliwego do zakupienia z pozyskanych środków został ujęty w Katalogu. W ramach Programu każda szkoła podstawowa, która złoży wniosek, otrzyma wsparcie finansowe na zakup wyposażenia w wysokości 300 zł na jednego ucznia – w naszym przypadku jest to kwota 257 700,- zł. Sprzęt techniczny, na który złożyliśmy zapotrzebowanie będzie bardzo przydatny w kształtowaniu i rozwijaniu u uczniów umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych a także stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Nasza szkoła ogłosiła przetarg na dostarczenie zamówionego wyposażenia, który wygrała firma Moje Bambino Sp. z o.o.. Otrzymaliśmy już sprzęt o łącznej wartości 116 903, 96 zł wśród którego znalazły się: drukarki 3D, gogle wirtualnej rzeczywistości dla całej klasy wraz kostkami VR i innymi akcesoriami oraz oprogramowaniem, aparaty fotograficzne z kamerą, gimbal do aparatu, mikrofony kierunkowe, mikroport, statyw do aparatu oraz oświetlenie do realizacji nagrań. Mamy nadzieję, że Laboratoria Przyszłości to kolejny krok w stronę wzmocnienia i uatrakcyjnienia dotychczasowego procesu zdobywania wiedzy i praktycznych umiejętności przez naszych uczniów.

Szkoła Podstawowa nr 4 w okresie od stycznia do sierpnia 2022 r. kontynuowała zakupy pomocy dydaktycznych z otrzymanego wsparcia w ramach Programu Laboratoria Przyszłości realizowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W tym roku na zakup sprzętu wydaliśmy kwotę 140 796,04 zł, za co kupiliśmy m.in. mikrokontrolery, stacje lutownicze, filament do drukarek 3D, roboty edukacyjne z matami, zestawy do samodzielnej budowy robotów, zestawy do budowy brył przestrzennych, biblioteki multimedialne, zestaw interaktywny do pracowni biologicznej, teleskop, zestawy do doświadczeń z elektryczności, szafy na narzędzia, gabloty, plansze biologiczne.

Zakupione pomoce uatrakcyjniają  zajęcia i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania. Wykorzystujemy je nie tylko na lekcjach techniki, informatyki lecz w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, zajęć pozalekcyjnych i innych form rozwijania umiejętności.  Zachęcamy w ten sposób uczniów do praktycznego zdobywania i wykorzystywania wiedzy. Nasza szkoła z dnia na dzień staje się miejscem coraz bardziej nowoczesnym i atrakcyjnym, dającym przestrzeń do kreatywności.

Lekcje matematyki z pomocami z programu "Laboratoria przyszłości"

• .