• Szkoła

•

Szkoła Podstawowa nr 4 powstała pięćdziesiąt jeden lat temu i od tego czasu funkcjonuje w naszym środowisku jako placówka największa, mająca wielu wspaniałych absolwentów, osiągająca doskonałe wyniki edukacyjne oraz wprowadzająca innowacje pozwalające kształcić i wychowywać lepiej, ciekawiej, nowocześniej.

W tym roku szkolnym zostało zmieniona nazwa placówki. Wspólnie z całą społecznością szkolną wybraliśmy imię „Marii Skłodowskiej- Curie”.

Trochę statystyki.

Do szkoły uczęszcza 914 uczniów w tym 23 uczniów do oddziału przedszkolnego. Łącznie mamy 41 oddziałów.

Szkoła zatrudnia 70 nauczycieli i 20 pracowników administracji i obsługi. Kuchnia szkolna wydaje ponad 200 obiadów.

Reforma szkolna spowodowała potrzebę realizacji zajęć w dwóch budynkach: przy ulicy Słowackiego oraz 29 Listopada. Tam pracują uczniowie klas 7-8. Dla nas nauczycieli i dyrekcji jest to ogromne wyzwanie logistyczne ale przede wszystkim wychowawcze. Ta ostatnia kwestia spędza nam sen z powiek. Mamy więc nadzieję, że obietnica pani Burmistrz o budowie pawilonu przy ulicy Słowackiego dla uczniów klas 1-3 zostanie zrealizowana w szybkim tempie. Jest to nasze największe marzenie.

Nasi uczniowie sprawdzają swoje umiejętności i wiedzę w licznych konkursach .

Już od kilku lat nauczyciele matematyki i przyrody z sukcesem przygotowują uczniów do konkursów wojewódzkich a nawet ogólnopolskich. Co roku mamy więc laureatów wojewódzkiego konkursu z matematyki i przyrody, wyróżnionych w międzynarodowym konkursie matematycznym KANGUR, ogólnopolskim konkursie przyrodniczym ŚWIETLIK oraz ogólnopolskim konkursie języka angielskiego ALBUS.

Tradycją szkoły stały się: Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, szkolny turniej sportowy „Pluszowy Miś” klas 1-3, sportowe zawody uczniów klas 4-8, obchody z okazji „Święta Ziemi”, „Dni zdrowia”, „Drzwi otwarte dla przyszłych pierwszoklasistów” oraz wiele imprez organizowanych przez Samorząd Szkolny.

Realizację wszelkich innowacyjnych działań ułatwiają nam dobre warunki do nauki.

Posiadamy dobrze wyposażone i estetycznie urządzone klasy z tablicami interaktywnymi oraz ze sprzętem komputerowym..

Dzięki bazie sportowej możliwe jest prowadzenie zajęć sportowych w doskonałych warunkach, organizowanie dodatkowych zajęć karate czy pływania. W okresie wiosenno- jesiennym zajęcia sportowe odbywają się na boisku Orlika.

Od chwili otwarcia basenu uczniowie klas 4-8 dwie godziny wychowania fizycznego realizują w środowisku wodnym, jako naukę pływania.

Objęcie tak dużej grupy uczniów – mieszkańców miasta zajęciami na basenie wspomaga eliminowanie wad postawy.

Działające pracownie informatyki umożliwiają prowadzenie zajęć komputerowych dla dzieci klas młodszych i starszych. Stałe łącza internetowe są wykorzystywane przez uczniów zarówno w pracowniach jak salach lekcyjnych czy bibliotece szkolnej .

Zgodnie z zarządzeniem MEN już od klasy pierwszej uczniowie rozpoczynają intensywną naukę języka angielskiego. Będą ją kontynuować w klasach 4-8.

Dzieciom z problemami dydaktycznymi czy wychowawczymi pomocą służą pedagog, psycholog oraz logopeda. W szkole pracuje także pielęgniarka szkolna oraz przyjmuje stomatolog.

Pamiętając, że głód nie jest sprzymierzeńcem pracy umysłowej, w okresie zimy staramy się zapewnić dzieciom ciepły napój oraz śniadanka. Prawie 600 uczniów codziennie pije mleko W ramach programu „Owoce w szkole” uczniowie otrzymują porcję warzyw i owoców.

W tym roku szkolnym w ramach programu: „Nowoczesna edukacja” duża grupa uczniów bierze udział w bogatej ofercie zajęć pozalekcyjnych. Są więc: kółka matematyczne, przyrodnicze, językowe, informatyczne, czy rozwijające kreatywność. Cieszą się one ogromnym zainteresowaniem a uczęszczają na nie zarówno uczniowie klas starszych jak i młodszych.

W szkole realizowane są liczne projekty i innowacje pedagogiczne: „POWER - Trzecia misja Uczelni - nauki przyrodnicze”, „ Zdolni znad Brdy”, „MATEMATYKA nie jest trudna”, „Uczący się powinien wiedzieć, umieć, chcieć”, „W zdrowym ciele zdrowy duch”, „Aktywnie poznajemy województwo kujawsko-pomorskie”, „Bliżej teatru”, „Kodujemy”, „Muzyka jest w nas”, „Nauka angielskiego to nic trudnego”, „Dla NIEPODLEGŁEJ”, „Bezpieczna przerwa”, „Dobre maniery”, projekty czytelnicze.

Realizowane projekty, konkursy, innowacje dają możliwość rozwijania zainteresowań oraz osiągnięcia sukcesu przez każdego ucznia.

Staramy się włączać rodziców w pracę placówki. Chętnie pomagają nam w organizacji imprez klasowych, wycieczek, imprez ogólnoszkolnych.

Sukces wieńczą tradycyjne już akcje: kiermasze świąteczne czy „Pikniki rodzinne” organizowane przy ogromnej pomocy i zaangażowaniu rodziców. Komitet Rodzicielski bierze aktywny udział w planowaniu działań szkoły oraz w pozyskiwaniu funduszy wspomagających jej działania.

W środowisku lokalnym jesteśmy wysoko oceniani, chociaż zawsze myślimy o tym, aby były lepsze wyniki sprawdzianów zewnętrznych, więcej finalistów i laureatów konkursów wojewódzkich i pozaszkolnych, więcej ciekawych imprez a mniej problemów dydaktyczno- wychowawczych. Przecież marzenia się spełniają. Zacznijmy więc od pawilonu dla klas młodszych a to pozwoli nam zmniejszyć zmianowość. Za tym pójdą inne plusy.